Bibliotekarstwo w Jędrzejowie ma tradycje sięgające okresu międzywojennego. Istniały bowiem w latach 1920-1938 biblioteki różnych stowarzyszeń i związków. Charakter biblioteki publicznej miała założona w 1920r. Biblioteka Polskiej Macierzy Szkolnej licząca 720 woluminów.Wypożyczanie z tej biblioteki było jednak odpłatne
Oprócz wymienionej istniały w mieście: Biblioteka Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół
Powszechnych (zał.1916 r.), Biblioteka Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej (zał.1925 r.), Biblioteka Związku Strzeleckiego (zał.1927 r.), Funkcjonariuszy Policji a także Biblioteka Jędrzejowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego kierowana przez dr Feliksa Przypkowskiego. Istniały także trzy biblioteki organizacji żydowskich, z których korzystanie było odpłatne.
Wieś pozbawiona była nieomal kompletnie bibliotek, dopiero w latach 1930-1938 zaczęły powstawać pierwsze biblioteki gminne np. w miejscowości Prząsław. W Jędrzejowie w 1931 r. została zorganizowana i prowadzona przez Związek Pracy Obywatelskiej Kobiet Miejska Biblioteka Publiczna. Działalność tej biblioteki przerwała wojna. W 1938r. z inicjatywy władz szkolnych zorganizowano pierwszą Bibliotekę Powiatową. Wydział Powiatowy zobowiązał się do świadczeń finansowych na zakup książek, umeblowanie i wynagrodzenie bibliotekarza. Do 1939r. liczyła ok. 1160 tomów, z nich utworzono komplety ruchome, ktorymi obsługiwano punkty biblioteczne w różych instytucjach i organizacjach. W czasie II wojny światowej księgozbiory tych bibliotek uległy zniszczeniu i rozproszeniu,
a Biblioteka Powiatowa została zlikwidowana przez okupanta. Po zakończeniu wojny przystąpiono do reaktywowania Biblioteki Powiatowej. Rozpoczęto prace nad zabezpieczeniem rozgrabionych księgozbiorów podworskich, zbierano dary od społeczeństwa. Księgozbiory te w ilości 3600 wol. były zaczątkiem nowej biblioteki .
Obok Biblioteki Powiatowej działała w Jędrzejowie także Biblioteka Miejska zorganizowana przez Zarząd Miejski.
21 XII.1947 r. w Nagłowicach dokonano oficjalnego otwarcia bibliotek gminnych w kraju. Miejscowość tą wybrano celowo, ponieważ wojwództwo kieleckie przodowało w akcji zakładania bibliotek.
W 1955r. nastąpiło połączenie Biblioteki Miejskiej i Biblioteki Powiatowej w jedną placówkę o nazwie Powiatowa
i Miejska Biblioteka Publiczna, która miała służyć mieszkańcom miasta i powiatu .W 1975r. w związku z reformą administracyjną i likwidacją powiatów bibliotekę przekształcono w Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. Instytucja zmieniła charakter swej pracy i zaspokajała od tej chwili potrzeby czytelnicze mieszkanców miasta poprzez sieć placówek bibliotecznych w mieście i gminie Jędrzejów. Jednocześnie pełniła zadania Oddziału Terenowego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, a w latach 1983-1990 funkcję Rejonu Bibliotecznego ,sprawowała opiekę merytoryczną nad siecią placówek bibliotecznych w gminach Jędrzejów, Imielno, Słupia Jędrzejowska, Sędziszów, Sobków, Wodzisław.
Od początku swego istnienia biblioteka borykała się z problemami lokalowymi, była wielokrotnie zamykana, przenoszona do różnych pomieszczeń. Peregrynacje po kolejnych lokalach zakończyła decyzja władz miejskich, które przekazały na potrzeby biblioteki budynek po Domu Kultury. Wyremontowany obiekt oddano
do użytku w 1985r. Nowy lokal stworzył dobry klimat i godziwe warunki do pracy bibliotekarzom i czytelnikom.
Od 1990 r. Biblioteka jest instytucją samorządową utrzymywaną z budżetu gminy Jędrzejów. Potrzeby czytelnicze wsi zaspokajają dwie filie w Rakowie i Prząsławiu. Biblioteka posiada bogaty księgozbiór z literatury pięknej dla dorosłych, dzieci i młodzieży, wydawnictwa informacyjne z różnych dziedzin wiedzy, literaturę popularno - naukową, księgozbiór dotyczący regionu oraz zbiór ekslibrisów, czasopisma, zbiory audiowizualne. Czytelnicy mają dostęp do Internetu , platformy książek elektronicznych.
Do podstawowych zadań Biblioteki należy :
gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych z uwzględnieniem materiałów dotyczących regionu, działalność informacyjna, prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych, współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami, organizacjami w celu zaspokajania potrzeb czytelniczych, oświatowych i informacyjnych mieszkańców naszego regionu. Poza podstawowymi funkcjami biblioteka prowadzi również działaność bibliograficzną, edukacyjną oraz szeroką działalność popularyzatorską i kulturalną : organizuje spotkania autorskie, wystawy, konkursy, warsztaty, promuje książki.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Jędrzejowie dzisiaj to instytucja wielowymiarowa. Z jednej strony, jak od wielu lat , gromadzi i pielęgnuje zbiory w ich tradycyjnym wymiarze z drugiej zaś - nadążając za wieloaspektowymi przeobrażeniami społeczeństwa stara się oferować nowe formy usług .Jest miejscem zdobywania wiedzy, rozwoju osobistego i integracji lokalnej społeczności w oparciu o zdiagnozowane potrzeby a także kompetencje pracowników.